ALBERT EINSTEIN 

(14. 3. 1879 - 18. 4. 1955)


ŽIVOT

Narodil se ve městě Ulm an der Donau jako prvorozené dítě židovských manželů Hermana a Pauliny. Když byl malý, dostal od otce kompas a zkušenost s ním popsal jako jednu z nejdůležitějších ve svém životě, protože poznal, že něco v prázdném prostoru působí na střelku. 

Navštěvoval katolickou obecnou školu, poté gymnázium v Mnichově a sám studoval přírodních vědy. Maminka ho vedla ke hře na housle. Rodina se opět musela přestěhovat, tentokrát do Pavie v Itálii, protože otcova firma v Německu zkrachovala. Albert ovšem zůstává v Mnichově a pokračuje ve studiu. Je velmi nespokojený se způsobem vzdělávání, vadí mu velká přísnost a lpění na zavedených postupech. Ve fyzice a matematice vyniká, i přesto je považován za pomalého žáka, zřejmě díky dyslexii nebo neobvyklé struktuře jeho mozku, což se po jeho smrti ukázalo. Je také možné, že trpěl Aspergrovým syndromem. Gymnázium nakonec nedokončí a stěhuje se za rodinou. Hlásí se na polytechnickou školu v Curychu, kvůli nedostatkům ve francouzštině však není přijat. Proto dokončuje ve švýcarském Aarau střední školu, doplní si nedostatky a při druhém pokusu v roce 1896 již přijat je. Setkává se zde se svojí budoucí manželkou Milevou Marič pocházející ze Srbska. O čtyři roky později diplomuje. 

Získává švýcarské občanství a práci na Švýcarském patentovém úřadě, kde má dostatek prostoru věnovat se vědě. Jeho rok 1905 je nazýván jako "Annus Mirabilis", mimořádný rok. Obhajuje doktorát a píše čtyři převratné práce, které se staly základem moderní fyziky. Jsou to Brownův pohybFotoelektrický jev,  Speciální teorie relativity a Ekvivalence energie a hmotnosti. Nachází nedostatky newtonovské fyziky.

V roce 1915 dokončil Albert Einstein práci na obecné teorii relativity, která představovala zvrat v celém dosavadním pojetí fyziky. Po rozvodu s Milevou v roce 1919 se Einstein oženil se svojí sestřenicí Elsou, se kterou již delší dobu udržoval poměr. Se svým bývalým studentem Leó Szilárdem v roce 1926 vynalezli unikátní typ chladničky, nazývaný též Einsteinova chladnička. Když v roce 1933 Adolf Hitler získal moc, nenávist k Einsteinovi dosáhla nové úrovně. Byl nařčen národně-socialistickým režimem z tvoření "židovské fyziky" proti "německé, árijské fyzice". Nacisté pokračovali v pokusech zdiskreditovat jeho teorie a politicky zakázat německé fyziky, kteří je vyučovali. Einstein v té době již uprchl do USA, kde získal povolení k trvalému pobytu. Po druhé světové válce se Albert Einstein stal předsedou sdružení amerických fyziků, které se postavilo proti zneužití jaderné energie pro válečné účely. Posledních 40 let svého života v pokusech sjednotit gravitaci a elektromagnetismus, hledal klasické spojení těchto dvou základních sil. Umírá v Princetonu 18. dubna 1955. 

  • Einsteinovo jméno nese fotochemická jednotka einstein, byl po něm pojmenován chemický prvek einsteinium a také planetka 2001 Einstein.
  • Byla provedena pitva jeho mozku a analýzy v roce 1999 na McMasterově Univerzitě odhalily, že jeho jedna část Einsteinovi chyběla a kvůli její kompenzaci byl Einsteinův temenní lalok o 15% větší než obyčejně bývá. Tato oblast mozku je zodpovědná za matematické myšlení, vizuálně prostorové vnímání a představy pohybu.

"Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná."

Magdaléna Filipová, Biskupské gymnázium Brno
Prosinec 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky