BLAISE PASCAL
(19. 6. 1623 - 19. 8. 1662)
ŽIVOT
Blaise Pascal byl francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filosof. Narodil se v Clermontnu ve Francii. Matka brzy zemřela a otec, který se roku 1631 přestěhoval s dětmi do Paříže, mu poskytl vynikající humanitní vzdělání. Jeho otec byl sám dobrým matematikem, ale před chlapcem vědu zatajil.
V 17 letech napsal Pojednání o kuželosečkách, které ocenila Pařížská královská akademie. V roce 1647 vydal pojednání o tlaku vzduchu a o vakuu, založené na přesných srovnávacích měřeních s Torricelliho trubicí. Po otcově smrti se svou sestrou vstoupil do kláštera Port-Royal. Klášter byl střediskem jansenismu, velmi přísného katolictví. Od mládí měl chatrné zdraví, trpěl různými bolestmi a roku 1647 na čas ochrnul. Roku 1654 se při jedné vyjížďce málem zabil, když se na mostě splašili koně a jeho kočár zůstal viset na zábradlí. Pascal se sice zachránil, ale upadl na dva týdny do bezvědomí. V posledních letech žil v ústraní na venkově jako poustevník, pomáhal chudým a odmítal lékařskou pomoc. Věnoval se velkému projektu obrany křesťanství, který však nedokončil. Jeho poznámky vyšly po jeho smrti jako "Myšlenky" a jsou jeho nejslavnějším dílem. Zemřel 19. srpna 1662 v Paříži.
Matematika
Pascal patří mezi předchůdce moderní počítačové techniky - v roce 1642 sestrojil jako pomůcku pro svého otce první mechanický kalkulátor, schopný sčítat a odčítat, známý pod jménem Pascalina. Během života jich pak nechal vyrobit ještě více než 50 kusů, různě zdokonalených. Proto po něm byl nazván programovací jazyk Pascal. Věnoval se především geometrii, kde objevil tzv. Pascalovu větu o vztazích mezi body na kuželosečkách.
Fyzika
Jeho první pokusy navázaly na Torricelliho pokusy se rtuťovou trubicí: v
Clermontnu provedl za veřejné asistence řadu přesných srovnávacích měření rtuťového
sloupce v různých nadmořských výškách a dokázal jednak možnost vakua, kterou
starší fyzika popírala. Jednak ukázal, že rtuťový sloupec podléhá pouze gravitaci
a tlaku atmosféry. Další pokusy se týkaly spojitých nádob a šíření tlaku v
kapalinách, kde formuloval Pascalův zákon. Na tom je založena celá hydraulická technika. Na jeho
počest se proto jednotka tlaku nazývá Pascal.
Pascalův zákon
Jestliže na kapalinu působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu.
Vyjádří se vzorcem: p=F/s, kde se jedná o tlak, který se značí písmenem p a jehož jednotkou je Pascal (Pa), dále o sílu, značí se písmenem F a jednotkou je Newton (N) a plochu (obsah), značí se písmenem S a základní jednotkou je metr čtverečný (m2)
" Právě nepřítomnost Boha ve viditelném vesmíru nutí člověka, trápeného nesmyslností vlastní existence, aby jej hledal."