FOTOELEKTRICKÝ JEV

Jev, při němž jsou elektrony uvolňovány z obalu atomu a následně mohou být vyzařovány z látky (nejčastěji z kovu) v důsledku absorpce elektromagnetického záření (např. rentgenové záření nebo viditelného světla) látkou. Tyto elektrony jsou pak označovány jako fotoelektrony a jejich emise se označuje jako fotoelektrická emise (fotoemise).

Einsteinův druhý článek, pojmenovaný "O heuristickém hledisku dotýkajícím se vznikem a přeměnou světla", navrhl myšlenku světelných kvant (nyní nazývaných fotony) a ukázal, jak mohou být použity k vysvětlení takových jevů jako je fotoelektrický efekt. 
Představa světla jako kvant byla v přímém rozporu s vlnovou teorií světla a s představou o nekonečné dělitelnosti energie ale experimenty ukázaly, že Einsteinovy rovnice pro fotoelektrický jev byly přesné. Jeho vysvětlení bylo uznáváno až po roce 1921, kdy dostal Nobelovu cenu za tuto práci a rovnice hf = Wv + Ek, kde h je Planckova konstanta, f frekvence dopadajícího fotonu, Wv výstupní práce a Ek kinetická energie vyraženého elektronu, začala být považována za správnou.

Magdaléna Filipová, Biskupské gymnázium Brno
Prosinec 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky